Általános információk

Vállalati információk

Archív információk az OKTF NHI-ről

Partnereink

Hulladékgazdálkodásért Díj

Előbb köthetnek szerződést az OHÜ közszolgáltató partnerei

Hagyománnyá vált, hogy az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség Nonprofit Kft. (OHÜ) az év vége előtt egyeztet a hulladékgazdálkodást végző közszolgáltató partnereivel a következő évre szóló szolgáltatás-vásárlási szerződés tartalmáról, aktuális változásairól. Az OHÜ ebből az alkalomból hívta konzultációra a közszolgáltató társaságok képviselőit. Az esemény jó alkalom volt arra is, hogy az OHÜ ügyvezetője tájékoztatta a résztvevőket a jövő évi integráció főbb változásairól.

Idén év végéig akár félszáz hulladékgazdálkodási tevékenységet végző közszolgáltató írhatja alá az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség Nonprofit Kft-vel (OHÜ) a 2015. évre szóló szolgáltatás-vásárlási szerződést (szvsz). Ez az OHÜ és a közszolgáltató társaságok közötti megállapodás a lakossági szelektív hulladékgyűjtésre és a -hasznosításra történő átadás jövő évre tervezett mennyiségének és részfinanszírozásának kereteit határozza meg. Azok a társaságok, amelyek – a-szerződéses feltételeknek megfelelve – már az idén készek aláírni az szvsz-t, „gondtalanabbul" kezdhetik el a jövő évet.

A 2014-re érvényes szvsz-hez képest, csak néhány ponton kellett változtatni a jövő évtől esedékes megállapodáson. A szükséges módosítások elsődlegesen azt a célt szolgálják, hogy megkönnyítsék a közszolgáltatók által vállalt kötelezettségek teljesítését, ugyanakkor az új megállapodás az aktuális jogszabályi változásoknak is eleget kell, hogy tegyen. Ez utóbbira példa, hogy a jövő évtől a katasztrófavédelem által kijelölt közszolgáltató is elszámolhat, ha az – a kijelölő határozat alapján – szelektív hulladékgyűjtést is végez. Lehetőség lesz arra is, hogyha egy hulladékgazdálkodási közszolgáltató az adott év végén befejezi a tevékenységét, akkor a még birtokában lévő hulladékot átadhatja az új közszolgáltató társaságnak. Ugyancsak újdonság, hogy a Hulladékgazdálkodási Navigáció Országos Rendszere (HUNOR) jövő évi bevezetésével a közszolgáltató társaságnak kötelező lesz üzemeltetni az OHÜ által térítésmentesen átadott logger készüléket. (Ez lényegében egy járatkövető alkalmazással ellátott okostelefon és a hulladékgyűjtés meghatározó adatait kell benne rögzíteni, ami az elektronikus elszámolás alapja.)

A konzultáció során – a HUNOR kapcsán – a jövő évtől esedékes, elektronikus alapon történő, komplex pénzügyi elszámolás dokumentációs rendszerét is megismerhették a résztvevők. Az online-elszámolás gyakorlatát térítésmentes képzésen mutatják be az OHÜ szakemberei a közszolgáltató társaságok képviselőinek. A komplex elektronikus rendszer használatával jövőre tovább csökkenhet a hiánypótlások száma, egyszerűbb és gyorsabb lesz az ügyintézés, valamint a kifizetés.

A tájékoztatón elhangzott, hogy – a benyújtott dokumentumok, engedélyek alapján – december elején már 44 közszolgáltató társaság egyértelműen megfelel az szvsz aláírásához szükséges elvárásoknak, így ezek számára nincs formai akadálya annak, hogy ez év végéig szerződést köthessenek az OHÜ-vel.

A módosítások összességében várhatóan tovább egyszerűsítik, gördülékenyebbé teszik az OHÜ és partnerei közötti együttműködést, hozzájárulnak a lakossági szelektív hulladékgyűjtés hatékonyságához, a hasznosítás minél magasabb színvonalon történő elvégzéséhez és a gyorsabb kifizetéshez.

Az szvsz mielőbbi megkötésével az OHÜ célja jövőre is változatlan: minél nagyobb mennyiségben kerüljön a feldolgozókba és a hasznosítókba a lakosság által szelektíven gyűjtött papír-, fém-, műanyag-, üveg- és italoskarton hulladék.

Az OHÜ ügyvezetője: dr. Wégner Krisztina – a konzultáció résztvevői számára – összefoglalta a szervezet integrációjával kapcsolatban jelenleg rendelkezésre álló információkat. A megjelent kormányrendelet szerint, az idén december 31-vel megszűnő OHÜ, a jövő évtől Nemzeti Hulladékgazdálkodási Igazgatóság (NHI) néven, az Országos Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főfelügyelőségbe (OKTF) integrálódik és önálló igazgatóságként működik majd. A jogutód OKTF NHI tevékenységi köre ugyanaz lesz, mint az OHÜ-é és – a minősítést leszámítva – továbbra sem hatóságként működik, ugyanakkor szakmai feladatainak ellátásához önálló költségvetéssel rendelkezik.

Az ügyvezető hozzátette: az OHÜ által idén megkötött és jövő évtől esedékes partneri megállapodások jogfolytonosak, vagyis januártól nem kell új szerződést kötni azokkal, akikkel az idén hivatalosan is megállapodnak. Ugyanez érvényes az ez év végéig megkötött szerződésekből adódó teljesítések folyamatos kifizetésére is. 

Ehhez kapcsolódóan arról is tájékoztatott az ügyvezető, hogy jövőre – az idei 9,7 milliárdos forráskerethez képest, három milliárd forinttal többet fordíthat majd az új szervezet a termékdíj-köteles termékekből kelezett hulladékok részfinanszírozására. A 2015-re érvényes Országos Gyűjtési és Hasznosítási Terv mennyiségi adatait is a megnövelt forráskerettel számolva határozza meg az OHÜ.

Háttérinformáció az szvsz-ről

A szolgáltatás-vásárlási szerződés (szvsz) a lakossági szelektív hulladékgyűjtésre és -hasznosításra történő átadás részfinanszírozásának kereteit határozza meg. Ezt a megállapodást az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség Nonprofit Kft. (OHÜ) és hulladékgazdálkodási közszolgáltatási tevékenységet ellátó társaságok kötik.

Közszolgáltatónak olyan nonprofit gazdasági társaságok minősülnek, amelyek rendelkeznek hulladékgazdálkodási közszolgáltatási engedéllyel és a hulladékgazdálkodási közszolgáltatási tevékenység minősítéséről szóló törvény szerinti minősítéssel, nonprofit jelleggel bírnak. Ezek a társaságok a települési önkormányzattal kötött hulladékgazdálkodási közszolgáltatási szerződés alapján látják el a feladatukat: a hulladékgazdálkodási közszolgáltatást.

Letölthető sajtóközlemény: